Z serii: "Wrocław okiem pracowników Hotelu Patio"
CZĘŚĆ XXVII
Mimo, że muzeum, w którym znajduje się Panorama Racławicka jest obecnie zamknięte, to byłoby zbrodnią, gdybyśy nie zamieścili tego cudownego miejsca w serii naszych blogów.
Monumentalne malowidło przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Ma długosć 114 metrów i wysokość 15 metrów.
Pomysłodawcą uczczenia bitwy, w jej setną rocznicę, był lwowski malarz Jan Styka. Zaangażował do prac nad Panoramą innych wybitnych artystów, m.in. Wojciecha Kossaka, Teodora Axentowicza, Tadeusza Popiela oraz Włodzimierza Tetmajera.
Same prace nad obrazem trwały dziesięc miesięcy. Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają wrażenie, że obraz można porównać do technologii 3D. Panoramiczność dzieła, oświetlenie oraz scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości.
Po II wojnie światowej Panorama Racławicka została przeniesiona do Wrocławia. Wiele lat przeleżała w magazynach. Panoramy Racławickiej nie wystawiano przede wszystkim ze względów politycznych. Panorama przedstawia zwycięstwo Polaków nad Rosjanami, Polska Ludowa znalazła się wtedy w zasięgu wpływów Związku radzieckiego.
W 1980 roku rozpoczęto budowę rotundy. Od 1985 roku pokazywana jest w niej Panorama Racławicka. Odwiedził ją m.in. papież Jan Paweł II. W 1987 roku Panorame Racławicką odwiedził premier Chin Zhao Ziyang. Był on zachwycony dziełem. Po tej wizycie w Chinach powstało wiele monumentalnych malodiwdeł w technice podpatrzonej od malarza Jana Styki.
W trakcie zwiedzania widzowie mogą słuchać komentarza na temat historii obrazu, wydarzeń i postaci, które przedstawia w 16 językach. Dla osób niewidomych dostępny jest opis w formie audiodekrypcji.