Z serii: "Wrocław okiem pracowników Hotelu Patio"
CZĘŚĆ XI
Wrocław jest uznawany za jedno z piękniejszych miast wojewódzkich w Polsce. Musimy jednak pamietać o naszej historii, o tym, że nie zawsze było tak pięknie, dobrze, wygodnie ....
Jednym z symboli minionych trudnych czasów jest Pomnik Anonimowego Przechodznia znajdujący się na ul. Świdnickiej przy zbiegu z ul. Pilsudskiego we Wrocławiu. Jest wiele interpretacji znaczenia rzeźby. Dla jednych jest to symbol zmian jakie zaszły w Polsce od czasu stanu wojennego, dla innych stanowi upamiętnienie trudnych czasów stanu wojennego i dokonań anonimowych osób, które, aby pomóc ojczyźnie musiały zejść do podziemia.
Pierwowzorem pomnika była instalacja Jerzego Kaliny, który w latach 70-tych stworzył odlewy gipsowe postaci ludzkich naturalnych rozmiarów, które po wykorzystaniu ich w programie telewizyjnym na długie lata trafiły do magazynu wrocławskiego Muzem Narodowego. Po 28 latach na wzór postaci gipsowych dokonano odlewów z brązu i w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w 2005 roku odsłonięto Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu. Od tego czasu jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc naszego miasta, uznane nawet przez magazyn "Newsweek" za jedno z 15 najpiękniejszych miejsc Polski.
Wrocławskie skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Piłsudskiego jest dzięki tej instalacji naprawdę niezwykłe. Trudno przejść obojętnie obok 14 naturalnych rozmiarów postaci z brązu idących chodnikiem. Im bliżej krawędzi jezdni tym bardziej zapadających sie pod ziemię. Spotkamy tam matkę z dzieckiem, staruszkę z laską, kobietę z zakupami, mężczyznę z walizką i dziesięciu innych zwyklych przechodniów.
Pamiętajcie, aby nie przegapić tego miejsca będąc we Wrocławiu. Nocując w Hotelu Patio nie będzie trudno spotkać Anonimowych Przechodniów po drodze z Dworca Głównego do hotelu. Zapraszamy :)
Z Hotelu Patio:
Odległość: 1,5km
Czas dojścia pieszo: 16 min.